Part Number:ATXMEGA128A1-AU
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 8/16B 128KB FLASH 100TQFP
Package:
Detailed Description:AVR AVR® XMEGA® A1 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-TQFP (14×14)
1800 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | AVR® XMEGA® A1 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8/16-Bit |
| Speed | 32MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 78 |
| Program Memory Size | 128KB (64K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 4x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.