Part Number:ATSAM3X8EA-AU
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M3 SAM3X Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 84MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20×20)
3500 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | SAM3X |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 84MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 103 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 100K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20×20) |
| Base Product Number | ATSAM3X |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.