Part Number:ATMEGA328PB-MN
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32VFQFN
Package:
Detailed Description:AVR AVR® ATmega, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-VFQFN (5×5)
14900 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | AVR® ATmega, Functional Safety (FuSa) |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 20MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 27 |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VFQFN (5×5) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.