Part Number:ATMEGA2560-16AU
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC REG BUCK ADJ 5A 8SOPWR
Package:
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.221V 1 Output 5A 8-PowerSOIC (0.154″, 3.90mm Width)
5400 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | AVR® ATmega |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 86 |
| Program Memory Size | 256KB (128K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14×14) |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Base Product Number | ATMEGA2560 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.