Part Number:AM3352BZCZD30
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC MPU SITARA 300MHZ 324NFBGA
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC series 1 Core, 32-Bit 300MHz 324-NFBGA (15×15)
978 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Sitara™ |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 300MHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| RAM Controllers | RAM Controllers |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LCD, Touchscreen |
| LCD, Touchscreen | 10/100/1000Mbps (2) |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C (TJ) |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Package / Case | 324-LFBGA |
| Supplier Device Package | 324-NFBGA (15×15) |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, McASP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART |
| Base Product Number | AM3352 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.