Part Number:74LVC08AD
Manufacturer:Nexperia USA Inc.
Description:IC GATE AND 4CH 2-INP 14SO
Package:
Detailed Description:AND Gate IC 4 Channel 14-SO
50000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Logic Type | AND Gate |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Current - Quiescent (Max) | 40 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Input Logic Level - Low | 0.12V ~ 0.8V |
| Input Logic Level - High | 1.08V ~ 2V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.1ns @ 3.3V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-SO |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.