Part Number:74ALVCH162245DGG:1
Manufacturer:Nexperia USA Inc.
Description:IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOP
Package:
Detailed Description:Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
8000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.