Part Number:STM32F303RBT6
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4 STM32F3 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10×10)
12000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM32F3 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 72MHz |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 52 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 22x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.