Part Number:ATMEGA8A-AU
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Package:
Detailed Description:AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7×7)
2452100 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | AVR® ATmega |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 23 |
| Program Memory Size | 8KB (4K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.