Part Number:OPA657U
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
Package:
Detailed Description:Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC
230 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 1 |
| Slew Rate | 700V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 1.6 GHz |
| -3db Bandwidth | 350 MHz |
| Current - Input Bias | 2 pA |
| Voltage - Input Offset | 250 µV |
| Current - Supply | 14mA |
| Current - Output / Channel | 70 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 8 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 12 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Base Product Number | OPA657 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.