Part Number:LM2576T-ADJ/NOPB
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG BUCK ADJ 3A TO220-5
Package:
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 3A TO-220-5
10880 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Last Time Buy |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 |
| Supplier Device Package | TO-220-5 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.