Part Number:MP2451DT-LF-Z
Manufacturer:Monolithic Power Systems Inc.
Description:IC REG BUCK ADJ 600MA SOT23-6
Package:
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 600mA SOT-23-6
39900 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Monolithic Power Systems Inc. |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 3.3V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 28.8V |
| Current - Output | 600mA |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Base Product Number | MP2451 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.