Part Number:A1126LUA-T
Manufacturer:TAllegro MicroSystems
Description:MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 3SIP
Package:
Detailed Description:Digital Switch Omnipolar Switch Open Drain Hall Effect 3-SIP
22000 in stock
| Category | Sensors, Transducers |
|---|---|
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Bulk |
| Product Status | Active |
| Function | Omnipolar Switch |
| Technology | Hall Effect |
| Polarization | North Pole, South Pole |
| Sensing Range | ±5.5mT Trip, ±5mT Release |
| Test Condition | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 24V |
| Current - Supply (Max) | 4mA |
| Current - Output (Max) | 60mA |
| Output Type | Open Drain |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 3-SIP |
| Package / Case | 3-SSIP |
| Base Product Number | A1126 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.