Part Number:DAC7612U
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
Package:
Detailed Description:12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC
2500 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tube |
| Product Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Settling Time | 7µs (Typ) |
| Output Type | Voltage – Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.