Part Number:FT232RL-REEL
Manufacturer:FTDI, Future Technology Devices International Ltd
Description:IC USB FS SERIAL UART 28-SSOP
Package:
Detailed Description:USB Bridge, USB to UART USB 2.0 UART Interface 28-SSOP
6880 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | FTDI, Future Technology Devices International Ltd |
| Series | USBmadeEZ-UART |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Protocol | USB |
| Function | Bridge, USB to UART |
| Interface | UART |
| Standards | USB 2.0 |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 15mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.