Part Number:VND5E160AJTR-E
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 PWRSSO12
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 7A PowerSSO-12™
20000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Number of Outputs | 2 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 28V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 7A |
| Rds On (Typ) | 160mOhm (Max) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Auto Restart |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PowerSSO-12™ |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.