Part Number:VNN3NV04PTR-E
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3.5A SOT-223
25720 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | OMNIFET II™, VIPower™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 36V (Max) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 3.5A |
| Rds On (Typ) | 120mOhm (Max) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-223 |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.