Part Number:STM8L151G6U6
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Package:
Detailed Description:STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UFQFPN (4×4)
43750 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM8L EnergyLite |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | STM8 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 26 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 18x12b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-UFQFN |
| Supplier Device Package | 28-UFQFPN (4×4) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.