Part Number:S912ZVCA64F0MLF
Manufacturer:NXP USA Inc.
Description:IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP
Package:
Detailed Description:S12Z S12 MagniV Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7×7)
2500 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | S12 MagniV |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | S12Z |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 32MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 28 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.5V ~ 40V |
| Data Converters | A/D 10x12b; D/A 1x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7×7) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.