Part Number:TPS92512HVDGQR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC LED DRVR RGLTR PWM 10HVSSOP
Package:
Detailed Description:LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 2.5A (Switch) 10-HVSSOP
7500 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 60V |
| Current - Output / Channel | 2.5A (Switch) |
| Frequency | 2MHz |
| Dimming | PWM |
| Applications | Lighting |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.