Part Number:IRS2184STRPBF
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Package:
Detailed Description:Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
5000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Channel Type | Synchronous |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2.5V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 1.9A, 2.3A |
| Input Type | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600 V |
| Rise / Fall Time (Typ) | 40ns, 20ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Base Product Number | IRS2184 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.