Part Number:LM2941LD/NOPB
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8WSON
Package:
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1A 8-WSON (4×4)
12200 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 1V @ 1A |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Current - Supply (Max) | 15 mA |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-WSON (4×4) |
| Base Product Number | LM2941 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.