Part Number:STM32F767IIT6
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M7 STM32F7 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 216MHz 2MB (2M x 8) FLASH 176-LQFP (24×24)
200 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM32F7 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 216MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 140 |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.