Part Number:TPS65320QPWPRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG LIN 3.3V 150MA 8MSOP PWR
Package:
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-HVSSOP
2000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) |
| Number of Outputs | 2 |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Voltage/Current - Output 1 | 1.1V ~ 20V, 3.2A |
| Voltage/Current - Output 2 | 1.1V ~ 5.5V, 280mA |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | Yes |
| w/Sequencer | No |
| Voltage - Supply | 3.6V ~ 40V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Base Product Number | TPS65320 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.