Part Number:ULN2803ADWR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18SO
Package:
Detailed Description:Bipolar (BJT) Transistor Array 8 NPN Darlington 50V 500mA Surface Mount 18-SOIC
276210 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 18-SOIC |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.