Part Number:TMS320F2809NMFA
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100NFBGA
Package:
Detailed Description:C28x Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 100MHz 256KB (128K x 16) FLASH 100-NFBGA (10×10)
1340 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 100MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 35 |
| Program Memory Size | 256KB (128K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 1.89V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LFBGA |
| Supplier Device Package | 100-NFBGA (10×10) |
| Base Product Number | TMS320 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.