Part Number:ATSAMD20G17A-AUT
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M0+ SAM D20G Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-TQFP (7×7)
7500 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | SAM D20G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 48MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Number of I/O | 38 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 14x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7×7) |
| Base Product Number | ATSAMD20 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.