Part Number:STM32F103C8T7
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M3 STM32F1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7×7)
65670 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM32F1 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 72MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 37 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 20K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 10x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.