Part Number:74HC595D
Manufacturer:Toshiba Semiconductor and Storage
Description:IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOP
Package:
Detailed Description:Shift Shift Register 1 Element 8 Bit 16-SOIC
2675000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Logic Type | Shift Register |
| Output Type | Tri-State |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Base Product Number | 74HC595 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.