Part Number:TPS92638QPWPRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC LED DRV LIN PWM 70MA 20HTSSOP
Package:
Detailed Description:LED Driver IC 8 Output Linear Analog, PWM Dimming 70mA 20-HTSSOP
2000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Linear |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 8 |
| Voltage - Supply (Min) | 5V |
| Voltage - Supply (Max) | 40V |
| Current - Output / Channel | 70mA |
| Dimming | Analog, PWM |
| Applications | Automotive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Base Product Number | TPS92638 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.