Part Number:LP8867CQPWPRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC LED DRVR RGLTR PWM 20HTSSOP
Package:
Detailed Description:LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator SEPIC, Step-Up (Boost) PWM Dimming 120mA 20-HTSSOP
12000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | SEPIC, Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 45V |
| Voltage - Output | 6V ~ 45V |
| Current - Output / Channel | 120mA |
| Frequency | 300kHz ~ 2.2MHz |
| Dimming | PWM |
| Applications | Automotive, Backlight |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Base Product Number | LP8867 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.