Part Number:BSS84DW-7-F
Manufacturer:Diodes Incorporated
Description:MOSFET 2P-CH 50V 0.13A SC70-6
Package:
Detailed Description:Mosfet Array 2 P-Channel (Dual) 50V 130mA 300mW Surface Mount SOT-363
150000 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Diodes Incorporated |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | 2 P-Channel (Dual) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 130mA |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 10Ohm @ 100mA, 5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 45pF @ 25V |
| Power - Max | 300mW |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Supplier Device Package | SOT-363 |
| Base Product Number | BSS84 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.