Part Number:TPS2069DDBVR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SOT23-5
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.5A SOT-23-5
21000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Rds On (Typ) | 76mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Base Product Number | TPS2069 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.