Part Number:TMS320F28335PGFA
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP
Package:
Detailed Description:C28x series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 150MHz 512KB (256K x 16) FLASH 176-LQFP (24×24)
6090 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 150MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 88 |
| Program Memory Size | 512KB (256K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 34K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.805V ~ 1.995V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Supplier Device Package | 176-LQFP (24×24) |
| Base Product Number | TMS320 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.