Part Number:TPS7B7702QPWPRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG LIN POS ADJ 16HTSSOP
Package:
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 300mA 16-HTSSOP
4000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 100mA |
| Current - Output | 300mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 mA |
| PSRR | 73dB (100Hz) |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Base Product Number | TPS7B7702 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.