Part Number:BTS500851TMA
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:BTS500851TMAATMA1
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 38A PG-TO220-7-4
2000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | PROFET® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 5V ~ 58V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 38A |
| Rds On (Typ) | 7.2mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Auto Restart |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PG-TO220-7-4 |
| Package / Case | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.